Accolades


Yash Dube  and Maisha Bagchi of Grade 7 won the best supporting actor prizes at a Drama Fest- Click-o-Cast held at Blue Bells Model School, Gurugram.

Angad Jha won two gold medals in Fear Out Sanshinkan karate Championship 2017.

Vatsal Lakhotia of Grade 3A won the second position in Open Tennis Tournament under 8 category.

 

Theme - The ultimate objective of education is tolerance and world peace. The theme highlighted our strength as a global community. It inspired us to come together, as ethical citizens of this planet, to make it a better place for everyone. As a part of the festival, various competitions were held class wise. 

Name of the Competition

Position Secured

Name of the winner

Declamation

Best Speaker (1st prize)

3rd prize

Viraj Bhatnagar

Raghav Khanna

Music – Solo Singing

 

 

 

Duet Singing

2nd prize

3rd prize

 

2nd prize

 

Shaarav Roy

Navyaa Mittal

 

Aarjav Sardana

Cyra Bhatnagar

Mini Band

3rd prize

Abhimanyu Chopra

Kabir Gupta

Krrish Sabherwal

Marjan Raja 

Shantanu Ghuriani 

Book Publishing

1st Prize

Mehul Kundu

Ananya Bahl

Shambhavi Parashar

Tanvir Raja

Science Symposium

2nd prize

Kimaya Manjkhola

 

 

Angad Jha from Grade 4A participated in 9th Sanshinkan Karate Championship, 2017, which was held at Talkatora Stadium, New Delhi on 21st Oct, 2017. He won Silver and Bronze Medals in 45 Kg Category. 

Kabir Ahuja from Ridge Valley represented Gurugram District to participate in XXII Haryana State Junior Chess Championship -2017, which was held at Presidium School, Sikri Faridabad on 1st and 02nd Oct, 2017. He won all the 06 rounds bagged the overall trophy attaining the 1st position in under 11 (boy) category.  

Kabir Singh Ahuja participated in Chess Beacon 1st Open FIDE International Rated Chess tournament held at World Trade Park Jaipur from 12th August to 16th August 2017 that was organised by Chess Parents Association Rajasthan.  He secured 5.5 points out of 9 rounds. He was awarded with cheque of Rs. 1500/- and a certificate.

He also participated in 9th Royal Chess Tournament 2017 held from 20th August 2017 in under 13 at Rajori Garden New Delhi. He secured 4 points out of 6 and was placed 2nd on the merit list. He was awarded with trophy, certificate and cash prize of Rs.1200/- 

Nine students of Ridge valley school  participated in the 1st west zone Taekwondo Championship organised by the Indian Federation of Taekwondo at  Delhi hatt, Janakpuri on 24th August 2017. 6 students came out victorious with 4 bronze medals in boys category and 1 gold and 1 bronze in the girls category.
 
Bronze- Devansh, Arav,Sakshi,Simar,Utkarsh 
Gold - Pragya Bairwa

 

Students of Ridge Valley School won the third position in Katputali ka khel- A Puppet Show held in Manav Rachna School on 10th of August. The skit was based on a folk story and the moral was also conveyed through it .

RVS Students of grade 3 – Swara Acharya, grade 4 – Advait Pandey and grade 5 – Viraj Bhatnagar participated in Inter- school  Hindi poem recitation competition ‘ Tarang 2017’ held in DPS Gurgaon (Sector- 45 ) on 21st  of August  and won the First prize among 20 contestants.  

Topic was – ‘Bachpan’

Students of our school had participated with enthusiasm in the folk dance competition (Rangilo Bharat) organized by ‘Manav Rachna International School on 10th of August.

Students of Ridge Valley School had presented a Marathi folk dance were and were dressed in traditional Maharashtrian attire. They had received ‘Special Appreciation’ trophy and certificates for their overwhelming performance.

In 19th NSO (National Science Olympiad), Krishiv Goyal of Grade 5 bagged Zonal Rank 3 and was awarded a cheque of Rs.1000 along with a Zonal bronze medal and a merit certificate.

In 1st ISKO (International Sports Knowledge Olympiad), Krishiv Goyal again bagged Zonal Rank 2 and a cheque of Rs.2500, a Zonal silver medal and a merit certificate.

Principal Mrs. Guneet Ohri congratulated the students and said that this was another feather in the cap of Ridge Valley School.

The students of Ridge Valley School, Gurgaon have achieved amazing feats in the Science Olympiad Foundation (SOF) Examinations. In the 7th IEO (International English Olympiad), Survee Rathi of Grade 1 bagged International Rank 1 and won gifts worth Rs.1000, an International Gold Medal and a merit certificate. Aishani Dasgupta of Grade 2 bagged International Rank 1 in the same and won gifts worth Rs. 1000 along with an International Gold Medal and a merit certificate.

Kabir Singh Ahuja participated in the I Indus Cup organised by the IGSF Delhi held at Institute of Electronic and Telecommunication Engineering Delhi Center. He secured 5 points in 5 rounds and has obtained I position in the final ranking.  

Naira Bagchi , student of class 9 participated in the II CBSE WSO National Subroto Mukherjee U-17 Championship 2017-18 and won the trophy to a roaring victory against teams from other states. It was three day league. A total of 16 teams across the country participated in the championship. Naira played as a strong defender in the team and did not allow any of the opponent teams to make any goals!!

Krisha Bansal of class V has secured III position for tile painting in K.R Magalam School. 

 
 

Suhani Oberoi from  Grade III of Ridge Valley School participated in the Good Friend Tennis Championship and was adjudged as Winner in the mix category under 8 years and 1st runners up in girl’s category under 10 years respectively.

Kabir Singh Ahuja  came in Top 3 and got 3rd position in Gurgaon District level chess championship Under-11 Category. Way to go Kabir!!

Viti Bhandari of Grade IV participated in the Art competition of “RONGALI BIHU 2017” organized by Assam Association , Gurgaon on 15th April 2017 at Huda Community centre, Sector 47, Gurgaon. She secured the second position. Wish her to win many more!!

Vatsaal Lakhotia of Grade IV participated in Martial Arts Under 10 years category; Delhi NCR cup on 23rd April at Tyagraj Stadium. He won Gold Medal in KATA and Silver medal in Kumite . Kudos!!
 
 
 

 

 

Roll

 

 

Name

 

 

Class

 

Overall

Score

 

School

Rank

 

City

Rank

 

National

Rank

 

 

Prize

126007

Marjaan Raja

6

79.4%

7

121

498

 

126001

Anya Dhawan

6

71.8%

8

130

547

 

126005

Kimaya Manjkhola

6

68.1%

9

133

574

 

127001

Simran Chikkala

7A

129.2%

1

59

171

Gold

128001

Prs Sashank

8

68.8%

1

148

634

 

129005

Amrita Ghosh

9

115.8%

1

70

288

Gold

129004

Aryan Sood

9A

28.1%

2

184

743

 

 

 

 

Roll

 

 

Name

 

 

Class

 

Overall

Score

 

School

Rank

 

City

Rank

 

National

Rank

 

 

Prize

125019

Kabir Singh Ahuja

5B

113.4%

5

71

255

 

125013

Vihaan Jogi

5B

113.4%

5

71

255

 

125015

Celestina D'souza

5B

103.4%

6

86

317

 

125023

Kabir Suryawanshi

5B

103.4%

6

86

317

 

125002

Saanvi Sansanwal

5A

100.0%

7

91

338

 

125006

Karan Paratp Singh

5A

100.0%

7

91

338

 

125018

Diya Singh

5B

100.0%

7

91

338

 

125012

Pratyush Kumar

5B

90.0%

8

105

384

 

125022

Vivaan Bhardwaj

5B

86.7%

9

111

401

 

125008

Aanvi Bharadwaj

5A

73.4%

10

133

477

 

125003

Adhiraj Bhishnoi

5A

73.4%

10

133

477

 

125011

Garv Singh Yadav

5A

60.0%

11

152

550

 

126009

Soumil Rathi

6

151.2%

1

18

39

Gold

126003

Ishaan Chamoli

6

147.4%

2

23

65

Silver

126012

Yash Dube

6

128.5%

3

49

199

Bronze

126010

Viraj Kapur

6

124.8%

4

56

229

 

126008

Shashwat Thakurta

6

121.0%

5

62

246

 

126011

Anushka Nagarkoti

6

98.3%

6

94

386

 

126004

Kabir Gupta

6

98.3%

6

94

386

 

 

 

 

Roll

 

 

Name

 

 

Class

 

Overall

Score

 

School

Rank

 

City

Rank

 

National

Rank

 

 

Prize

124026

Sana Yadav

4B

145.3%

1

24

70

Gold

124011

Alisha Joan Philip

4B

137.7%

2

37

118

Silver

124016

Ishaan Kurien

4B

137.7%

2

37

118

Silver

124024

Raghav Khanna

4B

134.0%

3

39

136

Bronze

124014

Avishi Vardhan

4B

133.7%

4

42

144

 

124007

Ayaan Ahluwalia

4A

133.7%

4

42

144

 

124001

Vivaan Mohindroo

4A

118.5%

5

65

228

 

124008

Ritika Chopra

4A

114.7%

6

69

256

 

124002

Krisha Bansal

4A

110.9%

7

76

285

 

124012

Ankit Mathew George

4B

103.3%

8

85

328

 

124019

Kundrika Upadhyay

4B

99.4%

9

92

351

 

124028

Shaashwat Mishra

4B

95.6%

10

99

377

 

124018

Kavya Singh

4B

68.8%

11

137

536

 

124006

Ruhaani Ganesh

4A

65.0%

12

141

553

 

124020

Leeisha Auddy

4B

65.0%

12

141

553

 

124025

Riddhee Yadav

4B

61.2%

13

146

575

 

125017

Mehul Kundu

5B

133.4%

1

44

130

Gold

125016

Justin Philip

5B

130.0%

2

48

144

Silver

125004

Krishiv Goyal

5A

123.4%

3

57

187

Bronze

125009

Tanvir Raja

5A

116.7%

4

66

233

 

125007

Eshannika Mishra

5A

116.7%

4

66

233

 

125020

Ananya Bahl

5B

116.7%

4

66

233

 

 

 

Roll

 

Name

 

Class

Overall

Score

School

Rank

City

Rank

National

Rank

 

Prize

125007

Eshannika Mishra

5A

108.32%

7

69

327

 

125023

Kabir Singh

5B

104.82%

8

73

355

 

125010

Atinder Nath

5A

90.84%

9

176

970

 

125020

Ananya Bahl

5B

87.35%

10

231

1,135

 

125008

Aanvi Bharadwaj

5A

83.86%

11

336

1,660

 

125022

Vivaan Bhardwaj

5B

83.86%

11

336

1,660

 

125011

Garv Singh Yadav

5A

80.36%

12

543

2,695

 

125019

Kabir Singh Ahuja

5B

80.36%

12

543

2,695

 

125002

Saanvi Sansanwal

5A

59.40%

13

810

4,096

 

125013

Vihaan Jogi

5B

55.90%

14

874

4,288

 

125005

Sakshi Yadav

5A

38.43%

15

1,201

5,964

 

126003

Ishaan Chamoli

6

138.34%

1

29

112

Gold

126010

Viraj Kapur

6

138.34%

1

29

112

Gold

126008

Shashwat Guha

6

131.25%

2

41

178

Silver

126009

Soumil Rathi

6

117.06%

3

61

243

Bronze

126004

Kabir Gupta

6

106.42%

4

78

338

 

126005

Kimaya Manjkhola

6

102.87%

5

84

368

 

126006

Madhav Jindal

6

88.68%

6

227

1,037

 

126007

Marjaan Raja

6

88.68%

6

227

1,037

 

126011

Anushka Nagarkoti

6

74.49%

7

407

1,837

 

126012

Yash Dube

6

74.49%

7

407

1,837

 

127004

Par th Acharya

7

90.61%

1

191

817

 

127001

Simran Srinivasan

7A

90.61%

1

191

817

 

127005

Hiral Biyani

7

87.37%

2

276

1,412

 

129005

Amrita Ghosh

9

64.26%

1

1,082

5,418

 

129004

Aryan Sood

9A

64.26%

1

1,082

5,418

 

 

 

Roll

 

Name

 

Class

Overall

Score

School

Rank

City

Rank

National

Rank

 

Prize

124026

Sana Yadav

4B

155.57%

1

18

38

Gold

124001

Vivaan Mohindroo

4A

136.13%

2

49

209

Silver

124007

Ayaan Ahluwalia

4A

124.46%

3

67

284

Bronze

124016

Ishaan Kurien

4B

120.57%

4

73

326

 

124014

Avishi Vardhan

4B

116.68%

5

80

368

 

124020

Leeisha Auddy

4B

116.68%

5

80

368

 

124019

Kundrika

4B

112.79%

6

86

392

 

124004

Harshita Biyani

4A

108.90%

7

90

412

 

124024

Raghav Khanna

4B

108.90%

7

90

412

 

124018

Kavya Singh

4B

105.01%

8

97

461

 

124003

Shuprotim Datta

4A

97.23%

9

127

611

 

124012

Ankit Mathew

4B

97.23%

9

127

611

 

124005

Simar Singh

4A

93.34%

10

163

791

 

124011

Alisha Joan Philip

4B

93.34%

10

163

791

 

124015

Hardik Biyani

4B

93.34%

10

163

791

 

124006

Ruhaani Ganesh

4A

89.45%

11

208

926

 

124025

Riddhee Yadav

4B

89.45%

11

208

926

 

124002

Krisha Bansal

4A

73.90%

12

492

2,341

 

124028

Shaashwat Mishra

4B

73.90%

12

492

2,341

 

125004

Krishiv Goyal

5A

146.75%

1

8

14

Gold

125009

Tanvir Raja

5A

136.27%

2

25

107

Silver

125017

Mehul Kundu

5B

132.77%

3

30

122

Bronze

125016

Justin Philip

5B

122.29%

4

46

201

 

125001

Vedank Singh

5A

115.30%

5

58

260

 

125021

Utkarsh Raj

5B

115.30%

5

58

260

 

125006

Karan Paratp

5A

111.81%

6

63

285

 

 

 

Roll

 

Name

 

Class

 

Sec

 

Math

 

Science

 

English

 

Comp

 

GK

 

Apti

 

CIS

School

Rank

125020

Ananya Bahl

5

B

117%

133%

137%

124%

174%

132%

148.09%

1

125023

Kabir Singh

5

B

132%

118%

120%

124%

174%

132%

146.02%

2

125007

Eshannika Mishra

5

A

132%

59%

103%

139%

77%

132%

134.50%

3

125004

Krishiv Goyal

5

A

132%

104%

137%

124%

116%

132%

133.69%

4

125016

Justin Philip

5

B

132%

89%

137%

124%

77%

76%

130.88%

5

125010

Atinder Nath

5

A

117%

89%

137%

62%

77%

132%

128.81%

6

125021

Utkarsh Raj

5

B

88%

89%

103%

124%

155%

95%

127.15%

7

125014

Anirudh Sondhi

5

B

102%

118%

137%

77%

77%

95%

119.28%

8

125001

Vedank Singh

5

A

88%

59%

103%

77%

116%

132%

117.06%

9

125009

Tanvir Raja

5

A

102%

118%

120%

93%

58%

57%

113.57%

10

125006

Karan Paratp Singh

5

A

73%

89%

103%

108%

97%

76%

102.64%

11

125002

Saanvi Sansanwal

5

A

102%

89%

103%

77%

97%

38%

100.62%

12

125019

Kabir Singh Ahuja

5

B

102%

59%

103%

77%

19%

57%

94.22%

13

125022

Vivaan Bhardwaj

5

B

88%

89%

103%

46%

77%

0%

93.11%

14

125013

Vihaan Jogi

5

B

88%

44%

103%

46%

77%

57%

89.29%

15

125011

Garv Singh Yadav

5

A

117%

59%

51%

46%

19%

57%

77.65%

16

125008

Aanvi Bharadwaj

5

A

59%

44%

103%

46%

39%

19%

69.26%

17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

126008

Shashwat Guha

6

 

113%

113%

145%

169%

166%

91%

160.03%

1

126009

Soumil Rathi

6

 

145%

129%

187%

145%

92%

145%

158.91%

2

126003

Ishaan Chamoli

6

 

145%

113%

104%

145%

166%

145%

151.97%

3

126005

Kimaya Manjkhola

6

 

64%

64%

124%

145%

129%

72%

132.78%

4

126004

Kabir Gupta

6

 

81%

145%

83%

24%

110%

109%

121.37%

5

126007

Marjaan Raja

6

 

64%

97%

104%

48%

147%

72%

115.85%

6

126011

Anushka

6

 

64%

129%

104%

73%

55%

72%

101.67%

7

126006

Madhav Jindal

6

 

81%

113%

83%

24%

55%

91%

95.40%

8

126002

Divina Oberoi

6

 

64%

81%

62%

73%

110%

91%

93.86%

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

127001

Simran

7

A

67%

104%

128%

102%

109%

107%

114.59%

1

127002

Shreya Sarkar

7

A

50%

69%

73%

0%

44%

43%

64.15%

2

 

 

Roll

 

Name

 

Class

 

Sec

 

Math

 

Science

 

English

 

Comp

 

GK

 

Apti

 

CIS

School

Rank

124024

Raghav Khanna

4

B

116%

135%

127%

141%

160%

135%

145.33%

1

124018

Kavya Singh

4

B

116%

135%

127%

125%

160%

120%

140.67%

2

124026

Sana Yadav

4

B

116%

135%

127%

125%

160%

105%

140.67%

3

124007

Ayaan Ahluwalia

4

A

103%

120%

143%

63%

125%

90%

129.09%

4

124001

Vivaan Mohindroo

4

A

103%

75%

143%

109%

53%

90%

118.27%

5

124020

Leeisha Auddy

4

B

77%

90%

127%

109%

107%

90%

114.34%

6

124003

Shuprotim Datta

4

A

116%

105%

95%

78%

71%

120%

113.52%

7

124008

Ritika Chopra

4

A

90%

105%

111%

63%

89%

120%

111.97%

8

124005

Simar Singh Lamba

4

A

103%

90%

111%

47%

36%

120%

111.19%

9

124010

Piyansh Kumar

4

A

77%

75%

127%

94%

107%

90%

109.12%

10

124028

Shaashwat Mishra

4

B

77%

75%

111%

78%

107%

105%

107.54%

11

124019

Kundrika Upadhyay

4

B

90%

105%

111%

63%

53%

105%

106.98%

12

124011

Alisha Joan Philip

4

B

103%

75%

111%

78%

89%

105%

106.19%

13

124022

Parangad Datta

4

B

64%

75%

95%

78%

89%

105%

96.33%

14

124013

Arjun Kheterpal

4

B

77%

30%

79%

78%

89%

90%

86.05%

15

124006

Ruhaani Ganesh

4

A

51%

75%

79%

94%

71%

60%

82.70%

16

124014

Avishi Vardhan

4

B

64%

45%

48%

63%

89%

15%

71.91%

17

124012

Ankit Mathew

4

B

77%

75%

63%

63%

36%

60%

71.82%

18

124025

Riddhee Yadav

4

B

39%

60%

48%

63%

18%

30%

56.71%

19

 

 

Roll

 

Name

 

Class

 

Sec

 

Math

 

Science

 

English

 

Comp

 

GK

 

Apti

 

CIS

School

Rank

123006

Aadit Tuli

3

A

89%

118%

164%

145%

128%

110%

145.36%

1

123016

Anahita Jain

3

B

119%

85%

164%

145%

112%

110%

142.51%

2

123010

Vatsal Lakhotia

3

B

119%

102%

143%

145%

112%

110%

135.69%

3

123007

Mehar Kaur

3

A

89%

118%

123%

145%

96%

94%

128.68%

4

123017

Rati Kapur

3

B

104%

135%

123%

36%

128%

94%

128.55%

5

123009

Saikrit Grover

3

A

104%

135%

143%

54%

48%

47%

127.56%

6

123011

Anushka Sriram

3

B

119%

118%

143%

109%

96%

94%

126.88%

7

123033

Advait Pandey

3

B

104%

85%

143%

91%

112%

94%

119.65%

8

123012

Alvin Koshi

3

B

74%

118%

123%

91%

112%

110%

117.59%

9

123004

Syra Mohan Saini

3

A

89%

118%

123%

72%

96%

94%

112.28%

10

123002

Aryaman Dua

3

A

119%

85%

123%

54%

80%

94%

112.03%

11

123005

Navyaa Mittal

3

A

119%

102%

82%

72%

64%

110%

110.21%

12

123008

Anshu

3

A

104%

118%

102%

91%

96%

79%

108.28%

13

123015

Kaden Dsouza

3

B

89%

102%

82%

36%

80%

110%

100.29%

14

123013

Nirvaan Sarin

3

B

74%

118%

102%

54%

80%

79%

100.14%

15

123001

Adidev

3

A

45%

102%

102%

72%

64%

94%

99.38%

16

123014

Viti Bhandari

3

B

74%

102%

61%

72%

80%

110%

97.11%

17

123003

Aarav Kalra

3

A

74%

68%

61%

72%

80%

63%

75.53%

18

 

 

Roll

 

Name

 

Class

 

Sec

 

Math

 

Science

 

English

 

Comp

 

GK

 

Apti

 

CIS

School

Rank

122018

Tanisha Verma

2

B

121%

141%

144%

183%

163%

136%

163.59%

1

122030

Aaryan Jha

2

B

121%

123%

144%

160%

163%

155%

159.69%

2

122010

Aishani Dasgupta

2

A

121%

141%

144%

160%

143%

155%

153.30%

3

122021

Aarush Rastogi

2

B

121%

141%

126%

160%

143%

155%

152.89%

4

122006

Suhani Oberoi

2

A

121%

141%

144%

137%

143%

155%

147.46%

5

122028

Aditya Jindal

2

B

121%

141%

144%

137%

122%

155%

146.70%

6

122004

Saina Sarin

2

A

121%

141%

144%

137%

143%

136%

142.55%

7

122014

Gautam Yadav

2

A

121%

141%

144%

137%

143%

136%

142.55%

7

122005

Kaisha Singh

2

A

121%

141%

126%

160%

122%

78%

142.38%

8

122027

Rohan Verma

2

B

91%

141%

126%

115%

122%

155%

140.70%

9

122012

Seher Bedi

2

A

91%

141%

126%

137%

143%

136%

140.34%

10

122019

Pranav S Nair

2

B

121%

141%

144%

115%

122%

136%

140.23%

11

122029

Cyra Bhatnagar

2

B

121%

141%

144%

115%

82%

136%

140.23%

12

122017

Arnav Rai

2

B

121%

141%

108%

137%

122%

136%

138.02%

13

122025

Aarjav Sardana

2

B

121%

88%

144%

69%

143%

117%

136.08%

14

122020

Aarshiya Mittal

2

B

121%

141%

126%

92%

102%

136%

134.23%

15

122009

Kriday Soni

2

A

121%

105%

90%

137%

122%

117%

127.06%

16

122024

Jenell Chaturmohta

2

B

121%

123%

108%

23%

82%

136%

126.73%

17

122007

Kartik Verma

2

A

121%

123%

126%

92%

122%

97%

123.88%

18

122011

Ayra Ahluwalia

2

A

121%

141%

108%

92%

41%

78%

123.31%

19

122022

Gargi Mitra

2

B

121%

70%

126%

69%

102%

117%

121.28%

20

122032

Madhu Sankalp

2

B

76%

105%

108%

92%

143%

97%

118.82%

21

122013

Dhruv Mishra

2

A

121%

141%

90%

46%

20%

0%

117.30%

22

122016

Tya Purvasa Mishra

2

B

121%

105%

108%

92%

122%

58%

117.26%

23

122003

Adhvik Mishra

2

A

121%

123%

90%

92%

61%

0%

111.97%

24

122002

Samarth Yadav

2

A

91%

35%

126%

92%

20%

39%

102.89%

25

122001

Svasti Jain

2

A

76%

88%

108%

69%

41%

97%

97.70%

26

122026

Dhruv Mathur

2

B

91%

53%

108%

92%

82%

19%

96.89%

27

122023

Ahaan Malhotra

2

B

106%

0%

36%

23%

0%

0%

55.00%

28

122031

Anushka Gaur

2

B

15%

0%

0%

46%

20%

39%

35.03%

29

122008

Aarav Immanuel

2

A

61%

0%

18%

0%

0%

0%

26.21%

30

 

 

Roll

 

Name

 

Class

 

Sec

 

Math

 

Science

 

English

 

Comp

 

GK

 

Apti

 

CIS

School

Rank

121005

Madhav

1

A

128%

131%

151%

117%

186%

152%

163.02%

1

121017

Ansh Bajoria

1

B

112%

94%

172%

164%

80%

152%

162.76%

2

121019

Shaagnik

1

B

112%

131%

151%

117%

186%

133%

156.69%

3

121023

Abeer Khumbat

1

C

128%

94%

172%

117%

133%

152%

152.46%

4

121003

Kaveesh Sinha

1

A

96%

131%

151%

141%

160%

114%

150.28%

5

121021

Artmesh Bhatt

1

C

48%

56%

151%

141%

160%

114%

150.28%

6

121009

Aavya Sharma

1

A

128%

131%

172%

141%

133%

95%

148.59%

7

121027

Arnit Trigunayat

1

C

128%

113%

172%

141%

133%

95%

148.59%

8

121004

Krishanu Mitra

1

A

112%

94%

151%

141%

106%

133%

141.44%

9

121016

Devansh Gupta

1

B

112%

131%

151%

141%

80%

114%

140.89%

10

121002

Survee Rathi

1

A

128%

94%

172%

94%

106%

114%

138.25%

11

121007

Neil Rao

1

A

128%

150%

65%

117%

106%

133%

137.25%

12

121006

I. Mohd. Arsh

1

A

112%

113%

172%

117%

80%

76%

134.00%

13

121028

Vedanshi Suri

1

C

128%

113%

65%

94%

133%

133%

131.52%

14

121026

Sameeksha Singh

1

C

128%

94%

65%

94%

133%

133%

131.52%

15

121024

Divyansh Chawla

1

C

112%

131%

129%

70%

80%

133%

131.25%

16

121012

Shreeya Sidhi

1

B

112%

113%

129%

141%

53%

114%

127.92%

17

121018

Parth Mittal

1

B

128%

19%

86%

117%

27%

114%

119.86%

18

121011

Girishaa Kandwal

1

B

96%

75%

129%

117%

106%

95%

117.56%

19

121008

Anugraha

1

A

128%

94%

86%

117%

106%

95%

117.31%

20

121020

Navya Gupta

1

B

128%

94%

86%

94%

106%

114%

116.31%

21

121022

Amogh Agarwal

1

C

112%

75%

65%

141%

53%

95%

115.98%

22

121013

Anany Kumar

1

B

96%

131%

86%

117%

27%

95%

114.95%

23

121025

Reet Dhingra

1

C

112%

94%

108%

117%

106%

114%

114.51%

24

121030

Rithi Setty

1

B

128%

75%

65%

94%

80%

114%

112.06%

25

121015

Aarika Mathur

1

B

128%

75%

108%

70%

53%

76%

104.04%

26

121010

Yashvi Yadav

1

B

112%

56%

22%

70%

106%

76%

98.28%

27

121001

Rhea Menaria

1

A

112%

56%

86%

70%

80%

95%

97.85%

28

121014

Mehreen Khanna

1

B

80%

56%

22%

23%

27%

57%

64.55%

29

 

Grade

Name

School Rank

Zonal Rank

Award

1

Santosh Kumar

1

167

School Gold Medal + Participation Certificate

Anugraha Ann Manoj

2

222

School Silver Medal + Participation Certificate

Survee Rathi

3

259

School Bronze Medal + Participation Certificate

Aditya Jindal

1

21

Medal of Excellence+ Certificate of Excellence

 

2

Suhani Oberoi

2

28

School Gold Medal + Participation Certificate

Aishani Dasgupta

3

40

School Silver Medal + Participation Certificate

Aarjav Sardana

4

68

School Bronze Medal + Participation Certificate

3

Advait Pandey

1

413

School Gold Medal + Participation Certificate

Vatsal Lakhotia

2

488

School Silver Medal + Participation Certificate

Harshika Bothra

3

549

School Bronze Medal + Participation Certificate

4

Sana Yadav

1

242

School Gold Medal + Participation Certificate

Piyansh Kumar

2

795

School Silver Medal + Participation Certificate

Krisha Bansal

3

860

School Bronze Medal + Participation Certificate

5

Krishiv Goyal

1

16

Medal of Excellence+ Certificate of Excellence

Mehul Kundu

2

452

School Gold Medal + Participation Certificate

Vedank Singh

3

506

School Silver Medal + Participation Certificate

Justin Philip

4

778

School Bronze Medal + Participation Certificate

6

Soumil Rathi

1

73

School Gold Medal + Participation Certificate

Viraj Kapur

2

188

School Silver Medal + Participation Certificate

Utkarsh Chopra

3

241

School Bronze Medal + Participation Certificate

 

Grade

Name

School Rank

Zonal Rank

Award

 

1

Mohd. Arsh

1

57

School Gold Medal + Participation Certificate

Shreeya Sidhi Bhuyan

2

75

School Silver Medal + Participation Certificate

Kyra Sahni

3

162

School Bronze Medal + Participation Certificate

 

2

Aishani Dasgupta

1

29

School Gold Medal + Participation Certificate

Aditya Jindal

2

140

School Silver Medal + Participation Certificate

Aaryan Jha

3

193

School Bronze Medal + Participation Certificate

3

Advait Pandey

1

58

School Gold Medal + Participation Certificate

Alvin Koshi

2

106

School Silver Medal + Participation Certificate

Aarav Hopper

3

201

School Bronze Medal + Participation Certificate

4

Sana Yadav

1

62

School Gold Medal + Participation Certificate

Ishaan Kurien

2

119

School Silver Medal + Participation Certificate

Harshita Biyani

3

364

School Bronze Medal + Participation Certificate

5

Krishiv Goyal

1

37

School Gold Medal + Participation Certificate

Utkarsh Raj

2

317

School Silver Medal + Participation Certificate

Eshannika Mishra

3

414

School Bronze Medal + Participation Certificate

6

Viraj Kapur

1

31

School Gold Medal + Participation Certificate

 

Suhaani Oberoi of Grade 2 secured first position in Peninsula Tennis Master Championship  

We at Ridge Valley School are extremely proud to announce that Kabir Singh Ahuja of grade V became the 2016 Gurgaon District Champion in the sport of Chess (U-9 category), winning 5 games and drawing the last one. He scored 5.5 out of 6. 

The championship was held on 17th April in Gurgaon and there were 65+ competent participants. It was well fought competition and he is now preparing for the State Championship, which is scheduled for the end of May 2016.

Out of 23 students of grades 4 and 5 who participated in Green Olympiad, 2 got distinction (80% and above) and 9 were in merit  ( 70- 80 %) list.

Heartiest Congratulations to all the students. We are proud of you.

Students who got distinction are Mehul Kundu- Grade IV B and Karan Pratap Singh – Grade IV A

Merit List students are as follows-

  • ·         Eshannika Mishra- Grade IV
  • ·         Utkarsh- Grade  IV
  • ·         Krishiv Goyal- Grade IV
  • ·         Ananya Bahl – Grade IV
  • ·         Ruchi Angela Staunton- Grade V
  • ·         Krishna Nawal Staunton- Grade V
  • ·         Ishaan Chamoli- Grade V
  • ·         Kabir Gupta- Grade V
  • ·         Yash Dube- Grade V

 

 

NSO Results

Class

Name

Achievement

I

Aarjav Sardana

Gold Medal of Excellence + Gifts worth ₨ 1,000 + Merit Certificate

Pranav S. Nair

School Gold Medal + Participation Certificate

Aishani Dasgupta

School Silver Medal + Participation Certificate

Yashica Singh

School Bronze Medal + Participation Certificate

 

 

 

 

II

Advait Pandey

School Gold Medal + Participation Certificate

 

 

 

III

Ishaan Kurien

School Gold Medal + Participation Certificate

Raghav Khanna

School Silver Medal + Participation Certificate

Shuprotim Datta

School Bronze Medal + Participation Certificate

 

 

 

IV

Krishiv Goyal

School Gold Medal + Participation Certificate

Eshannika Mishra

School Silver Medal + Participation Certificate

Justin Philip

School Bronze Medal + Participation Certificate

 

 

 

V

Ishaan Chamoli

School Gold Medal + Participation Certificate

Viraj Kapur

School Silver Medal + Participation Certificate

Shashwat Guha Thakurta

School Bronze Medal + Participation Certificate

 

 

 

VI

Rohan Joseph Hopper

School Gold Medal + Participation Certificate

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2nd level Qualifiers

Class

Name

III

Ishaan Kurien

IV

Krishiv Goyal

V

Ishaan Chamoli

VI

Rohan Joseph Hopper

 

ISO is the most holistic inter school competition for students from Grades 1 – 7. It combines an academic test in 6 subjects – Math , Science , Computers , GK, General Aptitude and English with Activity and Personality tests.

Our school children participated in the same and their performance was very good. CONGRATULATIONS to all of them. 

National Rank Holders under Rank 100 .

S.No.

Name

Grade

Rank

1

Kaisha Singh

I B

85

2

Aaryan Jha

I B

85

3

Advait Pandey

2 B

14

4

Viti Bhandari

2 B

25

5

Adidev Singh

2 B

41

6

Raghav Khanna

3 A

84

 

 

City Rank Holders under Rank 50.

S.No.

Name

Grade

Rank

1

Kaisha Singh

I B

27

2

Aaryan Jha

I B

27

3

Advait Pandey

2 B

3

4

Viti Bhandari

2 B

6

5

Adidev Singh

2 B

9

6

Raghav Khanna

3 A

19

7

Alisha Philip

      3 A

28

8

Agastya Bassi

3 A

29

9

Ayaan Ahluwalia

3 B

36

10

Vivaan Mohindroo

3 B

37

11

Avishi Vardhan

3 B

39

12

Ishaan Chadha

3 B

44

13

Krisha Bansal

3 B

45

14

Ishaan Kurien

3 B

45

15

Angad Singh Baweja

3 B

46

16

Viraj Kapur

5

47

 

 

GAAT is a carefully designed and internationally proven , assessment method , for qualitative and quantitative learning for Grades 4 – 12 . It includes logical reasoning , data interpretation, comprehension and basic arithmetic.

Our school children participated in the same and their performance was  appreciable. CONGRATULATIONS to all of them.

National Rank Holders under Rank 100.

S.No.

Name

Grade

Rank

1

Krishiv Goyal

4 A

38

2

Utkarsh Chopra

5

71

 

 

                               City Rank Holders under Rank 50.

S.No.

Name

Grade

Rank

 

 

 

 

1

Krishiv Goyal

4 A

10

2

Tanvir Raja

4 A

39

3

Aditya Arya

4 A

39

4

Ananya Bahl

4 A

44

5

Justin Philip

4 B

39

6

Utkarsh Chopra

5

10

7

Ishaan Chamoli

5

22

8

Soumil Rathi

5

23

9

Shashwat Guha

5

25

10

Madhav Jindal

5

27

11

Viraj Kapur

5

31

12

Ruchi Staunton

5

36

13

Nevan Singh

5

42

14

Yash Dube

5

42

 

Rajesh Mishra, an esteemed employee of Ridge Valley School was recently in the news for all the right reasons. He performed at the Akashvani Sangeet Sammelan-2015- a scintillating programme of Indian classical music held in the Brigader Rajinder Singh Auditorium of University of Jammu.  This was organized by the Director General All India Radio.

The tradition of Akashwani Sangeet Samellan started in 1954 and has completed 62 years of service to Indian classical music. The event is spread over 24 cities all over India and Jammu has got the honour of holding it twice in succession as Jammu was a venue last year also.

The vocal recital was done by Rajesh and Geetesh Mishra. They were accompanied by Ms. Ritu Mishra(his wife) on Tabla. Rajesh and Geetesh Mishra have a mellifluous voice which enraptures the audience. Their early foundation in the world of music was laid at a young age by their illustrious father, a renowned sarangi player, Pandit Mahesh Prasad Mishra in Calcutta, where he was born and brought up.  

He was also recently awarded in the National Honour Award Ceremony held in Murshidabad.